en | et

Suitsuandurid

Suitsuandur

Suitsuanduri olemasolu on alates 2009. aastast Eesti kodudes kohustuslik! Iga elamu või korteri vähemalt ühte ruumi peab olema paigaldatud autonoomne suitsuandur. Tänaseks on head tulemused ka käes - suitsuanduri kohustuslikuks muutmine vähendas tules hukkunute arvu! 

Enamik korterites ja eramutes puhkenud tulekahjusid saavad alguse öösiti, mil pererahvas magab. Tuli levib normaaltingimustes väga kiiresti, mõne minutiga on ruumis viibimine kõrge temperatuuri ning mürgiste gaaside kiire leviku tõttu eluohtlik. Arvamus, et küll ma suitsulõhna peale üles ärkan, ei pea paika, sest mürkgaase sisse hingates uni hoopis süveneb.

Varajase teate põlengust annabki suitsuandur, mille vali signaal hakkab tööle ruumis levivate põlemisjääkide ja suitsu peale, andes häire põlengu esimeses faasis, kus pääsemine ja tule kustutamine on veel tavainimesele jõukohane. Kõrvulukustav sireen ajab ka sügava unega magaja üles. Suitsuanduri puudumisel võib juba 5 minuti pärast tulekahju algstaadiumist arvates jõuda kätte hetk, mil süttivad ruumis kogunenud põlemisgaasid ja kogu ruum on maast laeni tuld täis. Sellises toas viibides jääb inimene igal juhul tuleroaks, kuid tavaliselt on ving ja mürgised gaasid juba selleks hetkeks oma töö teinud.

 

TAMREX optiline suitsuandur 
0030 
Kvaliteetne suitsuandur, mis annab ruumis leviva suitsu korral märku häiresignaaliga. Suitsuandur vastab standardile EN 14604. Patareitoitel töötaval suitsuanduril on 3 aastane garantiiaeg. Suitsuanduril on toite ja häire kontrollnupp. Kaasas on ka kinnitusklamber ning kruvid ja tüüblid klambri fikseerimiseks. Kontrollige oma suitsuanduri töökorrasolekut regulaarselt vajutades testnuppu!
 
0030-tamrex-suitsuandur-vaike
TAMREX optiline suitsuandur vaigistusnupuga
0030H
Kvaliteetne suitsuandur, mis annab ruumis leviva suitsu korral märku häiresignaaliga. Suitsuandur vastab standardile EN 14604. Patareitoitel töötaval suitsuanduril on 3 aastane garantiiaeg. Suitsuanduril on toite ja häire kontrollnupp, lisaks on suitsuanduril vaigistusnupp, mida vajutades suitsuandur vaikib kümneks minutiks. Kui selgub, et tegemist oli valehäirega ja tulekahju tegelikult ei ole, läheb suitsuandur automaatselt 10 minuti möödudes tavarežiimile tagasi, kui ruumis on ikka suitsu, hakkab andur uuesti häiresignaali andma, kui suits on likvideeritud, jääb seade valveasendisse. Kaasas on ka kinnitusklamber ning kruvid ja tüüblid klambri fikseerimiseks. Kontrollige oma suitsuanduri töökorrasolekut regulaarselt vajutades testnuppu! 
Soovitame seda kodudesse, kus suitsuandur sageli küpsetamise, duši või muu suitsu levitava tegevuse ajal valehäiret annab. 

Suitsuandur vaigistusega 2
NORDIC Premium LI optiline suitsuandur
0032
Suitsuandur vastab standardile EN 14604 ja garantii kehtib 5 aastat. Suitsuandur töötab liitiumpatarei toitel - patarei on suitsuanduriga kaasas (sisaldub hinnas). Patarei tööiga umbes 5 aastat. Suitsuanduril on toite ja häire kontrollnupp, kaasas ka kinnitusklamber ning kruvid ja tüüblid klambri fikseerimiseks. Kontrollige oma suitsuanduri töökorrasolekut regulaarselt vajutades testnuppu!
 
nordic-suitsuandur-0032


Optiliste suitsuandurite sees on kamber, milles omakorda valgusvihk. Tulekahju korral tungib suits kambrisse, valgusvihk murdub ja andur hakkab alarmi andma. Optiline andur on efektiivsem hõõgumisega seotud tulekollete avastamisel, kus tuleb palju suitsu. Valgusvihu võib katkestada ka tolm, veeaur või andurisse roninud putukas. Sellepärast tuleb andurit regulaarselt hooldada, pühkides sealt tolmu ning paigaldada andur kohta, kus see valeteateid ei annaks.

Ioonandur reageerib põlemise korral õhus lenduvatele osakestele. Ka ioonandureid tuleb hooldada. Ioonandur avastab paremini lahtise leegiga põlengukoldeid.

 

 

ICAS IIIR-Sli ioonsuitsuandur
0036
Suitsuandur vastab standardile EN 14604 ja garantii kehtib 5 aastat. Ioonandur avastab kiiresti areneva tulekahju algfaasis - väga tundlik suitsuandur, mis töötab kolme liitiumpatarei toitel (neid ei ole võimalik vahetada) ja patareide oodatav eluiga on 10 aastat. Suitsuanduril on toite ja häire kontrollnupp, kaasas kinnitusklamber ning kruvid ja tüüblid klambri fikseerimiseks. 
 
0036-icas-ioonandur
PIPS suitsuanduri pikendusjuhe, 4m
0028
Suitsuanduri pikendusjuhe on mõeldud inimestele, kes ei soovi või saa ise lae alla suitsuanduri juurde näiteks patareide vahetamise eesmärgil ronida. PIPS lahendus toob patareid juhtme abil ohutule ja mugavale kõrgusele, kus saab vajalikud toimingud ära teha. Soovitame seda lahendust eakamatele inimestele, et vältida kukkumisi toolidelt.
suitsuanduri-pikendusjuhe-vaike

 

Kui kodus leidub ahi või kamin, mille siibri sulgemisel võib tuppa tungida värvitu, peaaegu lõhnatu kuid inimese tervisele ohtlik ving, tuleks vastavasse ruumi paigaldada ka vingugaasiandur. See reageerib vingugaasisisaldusele õhus ning annab häire, kui CO kontsentratsioon muutub ohtlikuks. Vingugaasiandur ei asenda suitsuandurit, vaid on vajalik lisaturvalisuse tagamiseks.

Kuhu paigaldada suitsuandur?
Töökorras suitsuandur muudab kodu oluliselt turvalisemaks. Seega, mida rohkem neid on, seda kindlam. Suitsuandur tuleb paigaldada lae keskele vähemalt 0,5 meetri kaugusele seinast, lambist või muudest takistustest. Ühekorruselises elamus tuleb suitsuandur paigaldada eelkõige magamistoa uste ja väljapääsuteede lähedusse. Mitmekorruselises elamus peaksid igal korrusel olema lisaandurid. Andur võiks olla igas elutoas, koridoris ning kindlasti igas magamistoas, võimaluse korral ka pööningul ja keldris. Patareitoitel anduri paigaldamine on lihtne (jälgige pakis olevaid tootja juhiseid) ega kahjusta ruumide siseviimistlust.
Andurit ei tohiks panna duširuumi, ventilatsioonikanalite vahetusse lähedusse ega kööki, kuna seal tekkivad aurud ja gaasid võivad andurisse sattudes valehäireid põhjustada.

Suitsuandurit tuleb regulaarselt kontrollida
Suitsuandurist pole kasu, kui selle patareid on tühjad või puuduvad hoopistükkis. Selle tõttu on väga oluline anduri töökorras olekut regulaarselt (soovitatavalt kord nädalas) kontrollida vajutades testimisnupp umbes 5 sekundiks alla, mille peale peab andur andma häiresignaali. Suitsuandurites kasutatav tavaline 9V patarei kestab umbes aasta ja annab tühjenedes seitsme päeva jooksul lühikeste katkendlike helisignaalidega sellest ka ise märku. Seadme enda tööiga on normaaltingimustes u 10 aastat. Paar korda aastas tuleks seadet tolmuimeja pehme harjaga puhastada, kuna tolmunud andur kasvatab valehäirete võimalust. 
Suitsuanduri töökorras olekut ei katsetata sigaretisuitsu, tiku või muu põleva esemega, selleks on saadaval spetsiaalsed aerosoolid.

Tulekahju korral on abiks kodused tulekustutusvahendid! 
Peale tulekahju avastamist on vaja see võimalikult kiiresti kustutada. Selleks on olulised abivahendid tulekustuti (koju soovitavalt 6kg pulberkustuti) ja tulekustutustekk (abivahend rasvapõlengute, väiksemate elektrivoolu alt vabastatud kodumasinate ning ka inimese riietele levinud tule kustutamiseks). Kustutamisel peab hindama õigesti riske ning liigsuure ohu korral kustutamisest loobuma! 

tamrex.ee